Cel mai bun vin alb din Rep. Moldova este produs de un cojuşnean
Pe data de 5 octombrie 2013, în cadrul Zilei Naţionale a Vinului, pe Scena principală din Piaţa Marii
Adunări Naţionale, Camera de Comerț și Industrie a Moldovei a premiat învingătorii Concursului pentru cel mai bun vin de casă „Polobocul de Aur”, ediția a XII-a. Pentru „Polobocul de aur 2013” au concurat peste 500 de vinuri de casă, 100 dintre care au ajuns la etapa republicană, informează UNIMEDIA. Unul dintre învingători este şi cojuşneanul Suruceanu Valeriu, care, conform comitetului organizatoric, a avut cel mai bun vin alb în acest an. Dintre întreprinderile vinicole din raionul Străşeni, la Ziua Naţională a Vinului au fost prezente: Migdal-P din Cojuşna, Fabrica de vin din Romaneşti şi Alianţa-Vin din Străşeni.
